Istorija

LSMU ligoninės Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis“  (toliau – „Lopšelis“) istorija prasideda nuo 1885 m. prie Kauno miesto ligoninės įsteigiant skyrių beglobiams kūdikiams. 1900 m. šis skyrius buvo uždarytas, o visi našlaičiai perkelti į Ožeškienės g. 17, Kaune. Prieglaudai suteiktas „Lopšelio“ pavadinimas. Šiuo laikotarpiu visuomenės nerimas dėl didelio kūdikių mirtingumo visoje Lietuvoje paskatino „Kūdikių gelbėjimo draugijos“ įkūrimą. Taigi, 1922 m. įsteigta „Kūdikių gelbėjimo draugija“, kurios steigėja ir pirmininkė buvo Emilija Prūsienė. 1923 m. ši draugija pradėjo rūpintis „Lopšeliu“. 1929 m. – 1931 m. draugijos iniciatyva ir vyriausybei skyrus 1,5 milijono litų, Vilijampolėje buvo pastatytas kūdikių gelbėjimo centras „Lopšelis“ 280-čiai našlaičių. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą ir uždarius visas draugijas, tarp jų ir „Kūdikių gelbėjimo draugiją“, 1940 m. „Lopšelis“ tapo valstybine įstaiga ir buvo pavadinta Respublikiniais kūdikių namais. 1986 m. Respublikiniai kūdikių namai pavadinti specializuotais, nes 86 proc. čia gyvenančių vaikų turėjo raidos sutrikimų.

Kartu su Lietuvos nepriklausomybe „Lopšelis“ atverčia naują savo istorijos puslapį. Keičiasi požiūris į kūdikių namuose gyvenančius vaikus. Pagrindinis tikslas – rūpintis, kad vaikai čia nepatektų, o patekę – neužsibūtų. Siekiant šio tikslo, 1995 m. atidaryta abilitacijos grupė ikimokyklinio amžiaus vaikams su negalia (gyvenantiems šeimose) veikianti darželio principu.

Po trejų metų, 1998  m. atidarytas abilitacijos skyrius, poliklinika ir stacionaras, kuriame konsultuojami ir gydomi ikimokyklinio amžiaus sutrikusios raidos vaikai iš visos Lietuvos. Įstaigai suteiktas naujas pavadinimas – Kauno vaiko raidos klinika „Lopšelis“. 2001 m. įstaigai suteikta licencija teikti antrinio ir tretinio lygio vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugas.
2008 m. pradėtos teikti dienos socialinės globos ir trumpalaikės socialinės globos paslaugos, o 2010 m. pradedamos teikti medicininės reabilitacijos paslaugos vaikams, turintiems judesio–atramos aparato pažeidimų, psichikos ir elgesio sutrikimų, sergantiems nervų sistemos ligomis.

Vykdant Apskričių viršininkų administracijų reformą Lietuvoje, 2011 m. sausio 1 d.  Kauno vaiko raidos klinika „Lopšelis“ reorganizuojama prijungiant prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų.  Kauno vaiko raidos klinikos „Lopšelis“ buveinėje steigiamas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų filialas Vaikų reabilitacijos ligoninė „Lopšelis“. Nuo 2014 m.  „Lopšelyje“ įsteigta Vaikų reabilitacijos klinika, kuri taip pat yra ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto struktūros dalis.

Taigi, šiandien „Lopšelis“ yra didžiausios Lietuvoje universitetinės ligoninės padalinys, kuriame po vienu stogu įsikūrę:
1) Vaikų reabilitacijos klinika, kurioje teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos sutrikusios raidos bei biosocialines funkcijas praradusiems vaikams; taip pat vykdoma mokslinė ir pedagoginė veikla, organizuojamos magistrantūros studijos;
2) Kūdikių namų skyrius, kuriame teikiamos sveikatos priežiūros, ugdymo ir socialinės paslaugos čia gyvenantiems be tėvų globos likusiems vaikams;
3) Dienos centras, autizmo diagnozę turintiems vaikams.